Easter eggs: Ik verstop al jaren dingen op websites
Ik heb iets op te biechten.
Al zolang ik me kan herinneren, verstop ik dingen op websites. Geen malware. Geen trackingpixels. Geen cryptominers. Gewoon kleine verrassingen.
Sommigen noemen ze Easter eggs, maar als je de afgelopen vijftien jaar ooit een van mijn presentaties hebt bijgewoond, weet je dat ik ze liever verborgen geheimen noem. Dat klinkt toch net iets intrigerender.
Soms zijn ze volkomen nutteloos. Je beweegt met je muis over een afbeelding en die draait ineens. Je klikt op iets dat helemaal niet klikbaar lijkt en er verschijnt een verborgen bericht. Andere keren zijn ze juist verrassend handig.
Het leuke aan verborgen geheimen is dat mensen ze graag ontdekken. En nog leuker: ze vertellen anderen er graag over.
"Heb je al gezien wat er gebeurt als je…?"
Dat is mond-tot-mondreclame die je niet kunt kopen.
Blijkbaar ben ik niet de enige die dit doet. Op verschillende websites zie ik steeds vaker hetzelfde idee terugkomen: een verborgen functie achter het logo van de website. Klik met de rechtermuisknop op het logo en in plaats van het standaard contextmenu van de browser verschijnt er een venster met downloadbare versies van het logo in verschillende formaten en afmetingen. Een slimme oplossing voor mediakits, huisstijlbestanden of gewoon om snel nuttige informatie beschikbaar te maken.
Het is zo'n klein detail dat veel toevoegt. Goed verborgen, zodat het de interface niet rommelig maakt, maar eenvoudig genoeg om per ongeluk te ontdekken of via via te horen.
En dat bracht me op een idee.
Daarom heb ik een nieuwe systeemplugin voor Joomla 6 geschreven: Hidden Secrets.
De plugin is bewust eenvoudig gehouden. Maak een module met de inhoud die je wilt tonen, publiceer die in de modulepositie hiddensecret, configureer de plugin en geef aan welke CSS-selector als trigger moet dienen.
Wanneer iemand vervolgens met de rechtermuisknop op dat element klikt – bijvoorbeeld je logo, je navigatiebalk of juist iets totaal onverwachts – wordt het standaard contextmenu van de browser onderdrukt en verschijnt er een Bootstrap-modalvenster met de inhoud van jouw module.
Omdat het gewoon een standaard Joomla-module is, kun je er vrijwel alles in plaatsen.
Misschien zijn het downloadbare logo's.
Misschien contactgegevens.
Misschien een link naar je supportpagina.
Misschien een kortingscode.
Misschien een foto van je kat.
Ik oordeel niet.
Natuurlijk vond ik één verborgen geheim niet genoeg. Elk verborgen geheim verdient immers nóg een verborgen geheim. Daarom ondersteunt de plugin ook de Konami Code.
Ben je oud genoeg om handenvol muntjes in arcadekasten te hebben gegooid of veel te veel uren voor een Nintendo-console te hebben doorgebracht, dan herken je deze toetsenreeks waarschijnlijk meteen:
↑ ↑ ↓ ↓ ← → ← → B A
De beroemde Konami Code.
Oorspronkelijk ontgrendelde deze code verborgen functies in spellen van Konami, maar in de loop der jaren is hij uitgegroeid tot een echte internettraditie. Websites, applicaties en zelfs besturingssystemen ondersteunen hem soms als een knipoog naar de mensen die hem kennen.
Met Hidden Secrets kan jouw website dat nu ook.
Schakel de optie in, voer ergens op je website de Konami Code in en je verborgen module verschijnt.
Heb je werkelijk geen idee waar ik het over heb? Gefeliciteerd. Dan ben je waarschijnlijk jonger dan ik. Of je hebt je jeugd gewoon lekker buiten doorgebracht.
Hoe dan ook: de kans is groot dat iemand die jouw website bezoekt precies weet wat hij moet doen.
Zal iedereen jouw verborgen geheimen ontdekken?
Nee.
Moeten ze dat?
Waarschijnlijk ook niet.
Juist dát maakt ze zo leuk.
Webontwikkeling en websites zijn de laatste jaren wel erg serieus geworden. Alles wordt gemeten, geoptimaliseerd, A/B-getest en ingericht om zoveel mogelijk conversies te behalen. Gelukkig is er nog altijd ruimte voor een beetje plezier, nieuwsgierigheid en iets dat simpelweg bestaat omdat het leuk is.
Verborgen geheimen zijn niet bedoeld voor iedereen. Ze zijn er voor de nieuwsgierige bezoeker die nét iets verder kijkt dan de rest. Ze zorgen voor die kleine momenten van verrassing die mensen onthouden en soms zelfs met anderen delen.
En als iemand een vriend of collega een bericht stuurt met:
"Heb je al geprobeerd om met de rechtermuisknop op het logo te klikken?"
dan heeft jouw verborgen geheim precies gedaan waarvoor het bedoeld was.
Hidden Secrets maakt je website niet sneller. Het verbetert je SEO niet. En de kans dat je Core Web Vitals-score erdoor stijgt is bijzonder klein.
Maar misschien bezorg je er iemand een glimlach mee.
En soms is dat al reden genoeg om iets te bouwen.
Wil je zelf ook een paar verborgen geheimen aan je website toevoegen? De plugin is volledig gratis beschikbaar via GitHub en de Joomla Extensions Directory.
Maar geef mij niet de schuld als je bezoekers daarna overal op je website met de rechtermuisknop gaan klikken.
Screenshot met effect van de Hidden Secrets plugin op https://brian.teeman.net